Blog
Na jakich warunkach można prowadzić ewidencję przychodu?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z chętniej wybieranych przez przedsiębiorców form rozliczania się z urzędem skarbowym. Wybierając ją, przedsiębiorca zobowiązuje się do prowadzenia ewidencji przychodów. W naszym artykule opisujemy, kto i w jaki sposób powinien prowadzić ewidencję przychodów oraz jakie korzyści daje jej rzetelne prowadzenie.
Czym jest WIS?
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej, która polega np. na świadczeniu określonych usług lub na sprzedaży specjalistycznych towarów, często niezbędne jest ustalenie odpowiedniej stawki VAT. Pomocna w tym zadaniu jest Wiążąca Informacja Stawkowa, czyli WIS. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy, co to jest WIS i czego dotyczy, co trzeba zrobić, żeby uzyskać informację WIS oraz kiedy może ona stracić moc prawną.
Jakie trzeba spełniać obowiązki związane z kasą fiskalną?
Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się sprzedażą produktów lub usług, żeby mieć możliwość rozliczania się ze swoich zysków, musi właściwie rejestrować sprzedaż. Niedopełnienie tego obowiązku będzie się wiązało z poważnymi konsekwencjami. Do rejestrowania sprzedaży służą kasy fiskalne. W dzisiejszym wpisie na blogu Biura Audytorsko-Księgowego eKFK opisujemy, jakie obowiązki wynikają z posiadania urządzeń fiskalnych, które służą do rejestrowania sprzedaży.
JPK a zawieszenie działalności gospodarczej
Pytania od przedsiębiorców o to, czy będąc w trakcie zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej nadal muszą wysyłać pliki JPK z deklaracją są nam bardzo często zadawane. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prosta i nie w każdym przypadku będzie taka sama, dlatego postanowiliśmy nieco dokładniej przyjrzeć się temu problemowi w naszym dzisiejszym wpisie na blogu. Czy zwieszenie działalności gospodarczej wiążę się ze zwolnieniem z obowiązku wysyłki pliku JPK z deklaracją?
Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?
Prawo podatkowe w Polsce jest dosyć skomplikowane i znajdujące się w nim zawiłości wielu przedsiębiorcom mogą sprawiać poważne kłopoty. W takich przypadkach rozwiązaniem może być złożenie do organów skarbowych wniosku o przygotowanie podatkowej interpretacji indywidualnej. W dzisiejszym wpisie na blogu kancelarii eKFK tłumaczymy, co to jest interpretacja indywidualna, kto może złożyć taki wniosek i w jaki sposób powinien być on przygotowany.
Zmiany dla przedsiębiorców związane z wprowadzeniem Nowego Ładu
16 listopada 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw, które tworzą tzw. Nowy Ład. Wprowadza on dużo zmian dla przedsiębiorców. Nowy Ład od kilku miesięcy jest tematem często dyskutowanym w mediach i w społeczeństwie. W dzisiejszym wpisie na blogu postanowiliśmy dokładnie przyjrzeć się zapisom tego programu i podsumować najważniejsze wprowadzane przez niego zmiany dla przedsiębiorców.
Korekta zeznania podatkowego – czy zawsze można ją złożyć?
Korekta zeznania podatkowego służy poprawieniu ewentualnych błędów powstałych w trakcie wypełniania deklaracji. Dzięki niej możliwe jest na przykład odzyskanie nadpłaconego podatku czy uniknięcie odpowiedzialności karnej wynikającej ze złożenia błędnej deklaracji. W dzisiejszym wpisie na blogu biura rachunkowego eKFK dokładnie opisujemy, jaki może być cel składania korekty zeznania podatkowego, jakie zmiany w zeznaniu podatkowym można w taki sposób wprowadzić, w jakiej formie powinna zostać złożona korekta zeznania podatkowego oraz jakie są związane z tym ograniczenia czasowe.
Kto przeprowadza i na czym polegają badania sprawozdań finansowych?
Sprawozdanie finansowe to dokument, który jest przygotowywany w firmie na koniec roku obrotowego i który służy pełnemu zamknięciu ksiąg rachunkowych oraz przedstawieniu osiągniętych przez firmę wyników finansowych. Przeprowadzaniem badań sprawozdań finansowych zajmuje się biegły rewident. Na blogu dokładnie opisujemy, jakie są główne cele badań sprawozdań finansowych oraz jakie są zasady przeprowadzania tych działań w naszej firmie.
Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?
Do niedawna należności związane ze zobowiązaniami podatkowymi wpłacaliśmy na konto właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. W celu ułatwienia i uproszczenia życia podatników Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową podjęło decyzję o utworzeniu dla każdego podatnika osobnego rachunku do wpłat. Wyjaśniamy, czym jest mikrorachunek podatkowy oraz w jaki sposób można z niego korzystać.
Na czym polega audyt podatkowy?
Audyt podatkowy jest usługą, która ma na celu szczegółową analizę rozliczeń podatkowych klienta i zweryfikowanie ich legalności, a także sprawdzenie obszarów ryzyka i zaproponowanie ewentualnych zmian, pozwalających na uniknięcie błędów w przyszłości. Umożliwia to wykrycie wszelkich nieprawidłowości i naprawienie ich przed kontrolą podatkową lub weryfikacją sprawozdania finansowego. Jest to działanie zapobiegawcze, które upewnia klienta, że wszystkie dokonane przez niego transakcje odbyły się zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym i pozwala dokonać koniecznych korekt, aby uniknąć jakichkolwiek problemów w tym zakresie.